PERŞEMBE REHBERİ

Gezilecek Yerler

PERŞEMBE (CITTA SLOW) yani sakin kent unvanı taşıyor… Gelecek Turizmde projesi kapsamında kentin gezilecek görülecek yerleri hazırlandı. İşte o liste…

İşte Perşembe’de geçilecek görülecek yerler listesi:

1.      Medreseönü Beldesi

Perşembe ilçesinin en önemli tatil beldesidir. Muhteşem kıyılara sahiptir. Medreseönü Beldesinde denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bu beldede otel, lokanta ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Burada keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

2.      Çam Burnu Feneri

Perşembe ilçesine bağlı Çamburnu’nda bulunan fener 1880 yılında Fransızlar tarafından Osmanlı Devletine olan borçlarına karşı yapılmıştır. Çam Burnu Feneri denizden 39 metre yüksekliktedir. Günümüzde Çam Burnu Feneri hala deniz yolcularına yol göstermektedir.

3.      Aktaş Plajı

İlçe merkezine 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Fakültenin hemen altında bulunmaktadır. Aktaş Plajı her yaz çok hareketli saatler yaşamaktadır. Aktaş Plajında her yıl 20 mayıs günü Aktaş Şenlikleri düzenlenmektedir.

4.      Çaka Kumsalı

Hoynat Adası yakınında yer almaktadır. 1300 metre uzunluğunda kumsala sahiptir. İnce ve beyaz kumlara sahiptir. Deniz suyu ve kumsalı oldukça temizdir. Çaka Kumsalında denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca ilçede yer alan Efirli Plajını da tercih edebilirsiniz.

5.    Efirli Camisi

150 yıllık bir geçmişe sahip olan Efirli Camisi tamamen ahşaptan yapılmıştır. Hiç restorasyon görmeyen Efirli Camisi günümüze kadar orijinal halini koruyarak ulaşmıştır. Caminin hemen yanında tarihi mezar taşların bulunduğu mezarlık bulunmaktadır.

6.    Hoynat Adası ve Kalesi

İlçeye bağlı Ramazan Köyü sınırları içinde yer almaktadır. İlçenin en önemli tarihi yerlerinden biridir. Hoynat Tünelinin hemen yanında yer alan Hoynat Kalesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kale depo ve sığınak olarak kullanılmıştır. Günümüzde kalenin surları bulunmaktadır. Hoynat Adası martı ve karabatak kuşlarının bulunduğu kuş cennetidir. Kuşlar ile muhteşem bir güzellik oluşturan Hoynat Adasını görmenizi tavsiye ederim.

 

7.    Kurtuluş Kalesi

İlçe merkezine 20 km uzaklıkta Kurtuluş Köyünde yer almaktadır. Kurtuluş Kalesi Romalılar zamanında yapımına başlanmış ve Bizans Döneminde yapımı tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet zamanında onarımdan geçen Kurtuluş Kalesinin günümüzde temelleri bulunmaktadır.

8.    Kurşunçal Ormanları ve Şelalesi

İlçe merkezine 25 km uzaklıkta Selimiye Köyü sınırlarında yer almaktadır. Kurşunçal Ormanları çok büyük bir alanı kaplamaktadır. Bu orman içinde muhteşem güzelliğe sahip bir şelale bulunmaktadır. Şelale yatay ve dikey olarak akmaktadır. Burada alabalık üretim tesisleri bulunmaktadır. Burada kamp, doğa yürüyüşü ve diğer doğa sporlarını yapmak mümkün.

9.    Yason Burnu Turizm Merkezi

Perşembe ilçesine 15 km uzaklıkta Çaytepe sınırları içinde yer almaktadır. Yason Burnu küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır. Yosan Buru her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Burada su sporları ve dalgıçlık yapılmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan Yason Burnu turizm merkezi içinde Panaya Kilisesi bulunmaktadır. Panaya Kilisesi Karadeniz Bölgesinde deniz kenarında yer alan tek kilise olma özelliğine sahiptir. Kilise 1868 yılında bölgede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından inşa edilmiştir. 2004 yılında restore edilen Panaya Kilisesi günümüzde ziyarete açıktır. Yason Burnu yarımadasının hemen 300 metre batısında yer alan oya gibi işlenmiş kıyıya ve antik çağdan kalma balık havuzlarına sahip olan Sülü Burnu görmenizi tavsiye ederim.