Perşembe'nin Işıklarını Kadınlar Yakacak

Neden Perşembe sorusuna halktan aldığımız yanıtlar doğrultusunda şu bilgi notunu çıkarttık 

Turizm denilince aklımıza artık sadece deniz, kum, güneş gelmiyor. İnsanlar artık daha huzurlu dingin doğası kültürü değişmemiş yerlerde huzur bulmak istiyorlar. Ayrıca herkes kendi ölçüsünde bol oksijenli yerlerde çeşitli sporlar yapmak istiyorlar. En önemlisi de orada yaşamış eski uygarlıklar ve tarihi öğrenmek istiyorlar. Geçmişe sahip çıkmak istiyorlar.  Günümüz insanlarının tatil anlayışı değişti. Belki Perşembeliler için çok doğal olan yayla yaşantısı şehirli için muhteşem dinlendirici ve farklı bir program oluyor. Evlerine gittiklerinde dostlarına en az bir yıl bu güzel deneyimlerinden bahsediyorlar ve yöreye daha çok turist gelmesini sağlıyorlar.

Türkiye’nin her yöresinin kendine has güzel hikayesi ve doğal güzellikleri var. Biz geleceğin turizm trentlerine koku turizmininde katılacağını düşünüyoruz. İşte oksijeni bol kokusu deniz ve envari çeşit çiçek ot kokan güzel şehir Ordu’nun Perembe ilçesini seçmemizin nedenlerinden biriside belki de budur.

Kalabalık karmaşık şehir hayatından sizi alıp bol oksijenli muhteşem doğası olan Perşembe’yi turizme kazandırıp hem yöreye hem tüm dünya insanlarına faydalı bir destinasyon kazandırmak istedik. . Bunu yaparken de Sürdürülebilir Turizm kurallarına sadık kalmayı amaçladık.

Proje Hakkında

 

Türkiye’de sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sağlamak, turizm alanındaki istihdamı artırmak ve turizmin yerel kalkınma boyutuna dikkat çekmek amacıyla yürütülen Gelecek Turizmde, Ordu’nun “Sakin Şehir” unvanına sahip Perşembe ilçesinin sürdürülebilir turizme kazandırılmasına destek veriyor. Perşembe merkez, Çerli, Ortatepe ve çevresinde uygulanacak proje ile ev pansiyonculuğunun başlatılması, fındık toplamanın keyifli bir etkinliğe dönüştürülerek turizme kazandırılması ve yerel tatların markalaştırılması ile bölge halkına alternatif bir gelir kaynağı yaratılması hedefleniyor. Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) başlattığı “Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar Yakacak” projesi, bölge kadınlarının ekonomik olarak güçlenmesine odaklanıyor.

Büyükşehre göçü azaltacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde ile destek verilen proje kadın ağırlıklidır. Pembe Hanım Konağı örnek bir model olacak ve yörede ev pansiyonculuğu artacak. o Bölgeye özel otları konuklarıyla birlikte toplayacak, otların şifalı yanlarını misafirlerine aktaracak ve pişirme usullerini öğretecek.  Fındık toplama mevsiminde, fındık bahçelerine turlar düzenleyerek, fındık kabuklarından yıllardır nasıl mucizeler yarattıklarını da konuklarına aktaracak. Sakin Şehir unvanına sahip Perşembe’nin sürdürülebilir turizme kazandırılması, yöresel lezzetlerin tanıtılması, yöre halkının ekonomik olarak güçlendirilmesi ve yeni kadın girişimcilere destek olunması amaçlanıyor.Proje kapsamında, Perşembe merkezde bulunan eski bir konak, sürdürülebilir turizm kriterlerine uygun olacak şekilde bilgilendirme ve egitim merkezine dönüştürülecek. Daha sonrasında bu konağın  örnek bir pansiyona dönüştürülmesi hedefliyor. Böylelikle şehirden göç önlenmiş olacak.Konak, gelen ziyaretçilerin Perşembe hakkında bilgi alabileceği bir bilgilendirme noktası, yöre halkına yönelik eğitimlerin verileceği bir eğitim atölyesi ve aynı zamanda konağın yöre kadınlarının Perşembe’ye özgü otlardan yapılan yöresel yemekleri yapabileceği ve ziyaretçilere sunabileceği bir merkez olacak. Bu kapsamda kadınların hazırladığı yöresel ürünler yine bu konakta satışa sunulabilecek. Proje ile Perşembe için gezi rotaları oluşturulacak. Ziyaretçiler, Deneyim Rotası’nda mevsimine göre yöresel ürünlerin toplanmasını ve yöreye özgü el sanatları yapımını deneyimlerken, Tarihi ve Kültürel Rota’da Perşembe’nin doğası, tarihi ve kültürüne yolculuk yapabilecekler.