Pembe Hanım Konağı

Pembe Hanım  Konağı ve Hikayesi 

157 basamaklı merdivenin 81’inci basamağında yer alan Pembe Hanım Konağı Perşembenin Işıklarını Kadınlar Yakacak  projesinin önemli sembollerinden birisidir. Yeniden restore edilen konakta vakti zamanında  misafirleri ve komşularını çok seven ve onlara her zaman ikramda bulunan Pembe Hanım yaşardı. İkramı ve insanları çocukları çok seven bir 

hanımefendiydi. Proje ile konak aynı eskiden olduğu gibi bir çok insanın ağırlandığı geleneksel haline geri döndürülmüş oldu. Perşembe’nin Işıklarını yakmak için yola çıkan kadınlara Pembe Hanım bir örnek teşkil ediyor, yol açıyor.Böylelikle Perşembe  eski geleneklerine ve yöre kadınlarının misafirperverliğini tüm konuklarına anlatma imkanı sağlanmış olunuyor. Pembe Hanım Konağı’nda hazırlanan atölye geçmişte yapılan ikramlardan ilham alacak. Pembe Hanımın ruhu bütün kente yayılacak. Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar işte böyle yakacak…Konak Perşembe’ye gelen herkesin uğrayacağı kuzine soba üzerinde sıcak bir çorba içebileceği, yerel lezzetleri tadabileceği, isterse bu lezzetlerin paketlenmiş halini alıp götürebileceği bir nokta olacak.

Örnek aldığımız, yolumuzu aydınlatan Pembe Hanım kim…

Pembe Hanım pembe gülleri, karanfilleri ve yardımseverliği ile bilinen tanınan  güzel bir insan…Komşuları tarafından çok sevilen evine konuk gelen herkese ikramları ile bilinen bir lezzet ustası. Bahçesinde gülleri çiçekleri, evinde misafirperliği ile ünlü… Pembe Hanım’a konuk gelen herkese mutlaka bir ikramda bulunur. Hatta yemek yemeden kimseyi göndermezdi diyor onu tanıyanlar.

Pembe Hanım Hikayesi

Birinci dünya savaşının başladığı 1914 yılında ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen Halis ile savaşın son günlerinde 1919 ‘da güzeller güzeli olarak doğan Pembe 1938 yılanda evlenir ve Pembe Hanım Konağı bu evliliğin yuvası olarak kurulur.Bu evde uzun ve mutlu birliktelik sürer. Sevgi ve saygı hiç eksik olmak Pembe Hanım Konağında… Bu evlilikten 7 çocuk dünyaya gelir.Pembe Hanım'ın doğa ve aşırı çiçek sevgisi evinin girişi pencereleri ve bahçesini çiçekler ile süsler.Akrabaları ve özelliklede mahalle komşuları , arkadaşları arasında mutena bir yer edinen Pembe hanım yardım severliği ile de takdir edillir.Ailenin saygıdeğer lider, Halis Bey’de 60 yılı geçen ticari hayatıyla ve kişiliğiyle dürüstlükte ve doğruluktan ödün vermez.1993 yılında Halis Bey , 1995 yılında Pembe Hanım hakkın rahmetine kavuşarak bu dünyada hoş bir seda bırakır.

Pembe Hanım kızının kaleminden alıntılar 

Nurver Güreşçi (Pembe Hanımın Kızı Öğretmen )Her Ev hanımı gibi Pembe hanımın da mahalli yemekleri ve kendine özdeşleşen tas kebabı, etli keşkek, hamsili pilav, kele paça çorbası ve kara lahana yemekleri gayet güzel yapar damaklarda eşsiz tatlar bırakırdı. Ayrıca Gürcü yemeklerini de çok güzel yapar ve bunları eşi dostu komşularına dağıtırdı.Evin ilk yapımı 1800’lü yıllara dayanıyor. 1957 yılında ilk tadilatı yapılıyor. Evin en büyük özelliği bahçesinde her çeşit çiçeğin olması ve o çiçek kokuları( yasemin, gül, karanfil, zambak, aslan ağzı, hüsnüyusuf, Japon gülü, bahar dalı…)